Název česky: Presbyopie a metody znovuobnovení schopnosti akomodace oka pomocí intraokulárních čoček
Název anglicky: Presbyopia and methods for renewal of eye accommodation using intraocular lenses
Vedoucí: Ing.Pavel Novák, Ph.D.
Konzultant: Doc.Ing.Jiří Novák, Ph.D.
Student:

Zadání:
Presbyopie je stav, kdy oko již nemá dostatečnou akomodační schopnost (akomodační rozsah je menší nežli 4 dpt). Blízký bod oka se přesune do větší vzdálenosti než je konvenční zraková vzdálenost (250 mm). Jedná se o stav, který je dán přirozeným procesem stárnutí, kdy dochází ke změnám geometrických parametrů oční čočky a elasticity oční čočky. Oko v pozdějším věku (cca. kolem 45 let) již nemůže zaostřit na blízké i na vzdálené předměty a stává se tzv. presbyopickým. V praxi je snaha tento stav alespoň částečně redukovat a navodit zpětně možnost vyšší míry akomodace. Zejména v poslední době se zkoumá několik přístupů, jak co nejefektivněji obnovit možnost dostatečné akomodace oka. Jedná se o velmi aktuální problematiku. V principu se dají využít všechny korekční pomůcky – brýlové čočky, kontaktní čočky, intraokulární čočky i refrakční chirurgické operace.

Cílem projektu je podrobné seznámení s problematikou presbyopie, procesu akomodace oka, návrhu, funkce a aplikace speciálních pomůcek pro znovuobnovení akomodace oka (bifokálních a multifokálních brýlových i kontaktních čoček, intraokulárních čoček). Důraz bude kladen zejména na analýzu, návrh a srovnání různých typů intraokulárních čoček pro korekci presbyopie. Úkolem je podrobný popis funkce a návrhových parametrů těchto intraokulárních čoček, analýza různých možností navození částečné schopnosti akomodace, současných metod jejich výroby a praktické aplikace. Dále se práce zaměří na metody měření parametrů intraokulárních čoček a jejich kontrolu. Bude též provedeno srovnání s jinými typy intraokulárních čoček a korekčních pomůcek. V rámci práce bude probíhat spolupráce s výrobci intraokulárních čoček a očními klinikami, které provádějí refrakční nebo kataraktovou chirurgii.

Literatura:
[1] J. Polášek, Technický sborník oční optiky, Oční optika, Praha 1975.
[2] D. A. Atchison and G. Smith, Optics of the Human Eye, Butterworth-Heinemann, Oxford, 2000.
[3] R.B.Rabbetts, Clinical Visual Optics, Butterworth-Heinemann, 2007.
[4] D.F. Chang: Mastering Refractive IOLs: The Art and Science. Slack Incorporated, 2008.
[5] D.A.Hardten a kol.: Phakic Intraocular Lenses: Principles and Praktice, Slack Incorporated, 2003.
[6] H.Fine: Refractive Lens Surgery. Springer, 2005.
[7] T. Kohnen, D. D. Koch: Cataract and Refractive Surgery: Progress III. Springer Berlin Heidelberg, 2009.
[8] R.B.Wallace: Refractive Cataract Surgery and Multifocal IOLs. Slack Incorporated, 2001.
[9] Vybrané články a firemní materiály