Vývoj, návrh, výroba a aplikace kontaktních čoček

Název česky: Vývoj, návrh, výroba a aplikace kontaktních čoček
Název anglicky: Development, design, fabrication and application of contact lenses
Vedoucí: Doc.Ing.Jiří Novák, Ph.D.
Konzultant: Ing.Jiří Michálek, CSc.
Student:

Zadání:
Kontaktní čočky jsou společně s brýlovými čočkami základními pomůckami pro korekci refrakčních vad oka. Jedná se zároveň o progresivně se vyvíjející optické prvky, zejména z hlediska použitých materiálů, výrobních postupů, geometrických a fyzikálních vlastností. Snahou je navrhnout a vyrobit takovou kontaktní čočku, která by co nejdokonaleji korigovala optické vady oka, co nejlépe byla přizpůsobena tvaru rohovky a umožňovala alespoň částečně zvětšit akomodační rozsah při pozorování. Poslední dobou se začíná uvažovat i o možnosti individualizace návrhu kontaktních čoček pro konkrétního uživatele.

Cílem projektu je podrobné seznámení s problematikou návrhu, funkce a aplikace kontaktních čoček s ohledem na používané materiály, metody výroby a kontroly. Úkolem je teoretický popis funkce měkkých i tvrdých kontaktních čoček, jejich typů, používaných materiálů pro jejich výrobu a jejich fyzikálně-technických vlastností, současných metod výroby a zpracování kontaktních čoček. Dále se práce zaměří na metody měření parametrů kontaktních čoček a jejich kontroly. V práci bude provedeno srovnání různých typů kontaktních čoček. V rámci práce bude probíhat spolupráce s několika výrobci kontaktních čoček. Bude možnost se formou exkurze seznámit s moderní výrobou a postupy praktické aplikace kontaktních čoček.

Literatura:
[1] J. Polášek, Technický sborník oční optiky, Oční optika, Praha 1975.
[2] D. A. Atchison and G. Smith, Optics of the Human Eye, Butterworth-Heinemann, Oxford, 2000.
[3] R.B.Rabbetts, Clinical Visual Optics, Butterworth-Heinemann, 2007.
[4] W.A.Douthwaite. Contact Lens Optics and Lens Design. Elsevier, Amsterdam 2006.
[5] M. Rutrle: Přístrojová optika. IDVPZ, Brno 2000.
[6] S.Petrová, Z.Mašková, T.Jurečka: Základy aplikace kontaktních čoček. nakl.: NCO NZO, 2. přeprac. dopl. vyd., 2008.
[7] S.Petrová, S.Synek: Úvod do speciální kontaktologie. Brno : Masarykova univerzita.2010.
[8] vybrané články a firemní materiály